פרק 76 : אלעד מלכא: בלי כלים למשול, כשל הרשויות המקומיות בישראל

| 23/01/2021 | 72 דק'

 אלעד מלכא הוא חבר מועצת עיריית ירושלים, חבר תנועת "הליכוד", מנכ"ל האגודה לזכות הציבור לדעת, מרצה לכלכלה במכינות קדם צבאיות וכותב קבוע באתר "מידה".עו"ד תמיר דורטל ראיין את אלעד ודיבר אתו על סוגיית הרשויות המקומיות בישראל. אלעד מגדיר את תפקיד השלטון המקומי כגורם המבצע של הממשלה:

"הממשלה לא יודעת לבצע דברים בעצמה. את הפרויקטים שהממשלה מחליטה עליהם מבצע השלטון המקומי"

לאלעד ישנה ביקורת רבה על תפקוד מרבית הרשויות המקומיות בישראל. טענתו המרכזית היא: 

"מרבית העיריות והרשויות המקומיות לא מסוגלות לעמוד לבד על הרגליים מבחינה כלכלית. הרשויות מוציאות על כל אזרח יותר ממה שהם מקבלות מהארנונה. למעט פורום 15 הערים הגדולות, שאר 255 הרשויות המקומיות בישראל מקבלים תקציבים מהמדינה. או שרק הממשלה יודעת לנהל פה או שהשיטה דפוקה ".

חלק מהביקורת של אלעד מופנית גם למועצת העיר בה הוא מכהן:

"בניגוד לתל אביב, תושבי ירושלים לא מקבלים אותו מענה על הארנונה שלהם. בתל אביב ברור שהתושבים מקבלים שירותים ותשתיות שוטפות. בירושלים, ע"פ התקציב השנתי, כל כביש צפוי להיות מרובד מחדש כל 100 שנים".

אלעד חושב שבניגוד לשלטון הארצי בו קיימת יותר פוליטיקת זהויות, בשלטון המקומי הציבור מצביע יותר לפי אידאולוגיות וצרכים. טענתו היא: "אני לא נבהל ממציאות של ראשי רשויות ערבים. אנו מבזרים סמכויות לשלטון המקומי כדי שיהי יותר קשר בין השלטון לשולחיו. העיקר שהם נותנים שירות טוב לתושבים. צריך פשוט לעודד מצב בו הציבור יעניש ראש עיר שלא מתנהל נכון כלכלית.המלצות תרבות:

אודות תמיר דורטל

תמיר דורטל הוא פעיל חברתי, עורך דין בוגר משפטים
מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומכינת עין פרת.
התמחה במשרד יהודה רוה ושות'. מרצה לכלכלה במכון שלום הרטמן.
בעבר עבד בקרן תקווה כמנהל תוכנית אקסודוס בירושלים.

Briza template: Episode single

תודה