פרק 148 : ארז אשל – מייסד המכינות הקדם צבאיות על הקמתן ואסון נחל צפית

חברה | 20/08/2021 | 68 דק'

הפעם בפודקאסט על המשמעות, תמיר דורטל מארח את ארז אשל, מי שיזם את מפעל המכינות הקדם צבאיות אחרי רצח ראש הממשלה.

כולנו מכירים לפחות אדם אחד שעבר בהן, ובשנים האחרונות הן צוברות פופולאריות עצומה.

בפרק זה ננסה לברר מה היה הרעיון מאחורי המכינות הקדם צבאיות מלכתחילה?

למה ארז מתעקש לקרוא להן מדרשות למנהיגות?

ארז פרש את משנתו החינוכית ודיבר על הקשיים שאיתם הוא מתמודד בתור מחנך של המאה ה-21. איך אפשר לגרום לאנשים צעירים לאהוב ספרים?

כיצד אפשר ליצור חברת מופת?

מהי האווירה הייחודית במכינות שמאפשרת לעבור תהליך מיוחד?

וכן על אסון נחל צפית, שגבה את חייהם של 10 מועמדים למכינת בני ציון בתל אביב

ארז מספר שהמטרה במכינות היתה: "שרצינו לבנות קומות של אישיות של כל אדם שירגיש שהוא עם ושהוא נושא את עתיד האומה על כתפיו."- אריסטו מלמד אותנו שאיש המעלה הוא זה שיש לו ידידי נפש. אנחנו כל ערב שבת מתפללים ידיד נפש אב הרחמן. ההישג הגול ביותר שיש במדרשות למנהיגות בשנה הזאתי, שנבנים לך חברים לחיים. חברים שזר לא יבין זאת. חברים שאפילו היום בסיירת מטכ"ל אין. ידידי נפש נעשים במקום שאדם יכול להיות אותנטי. במקום שהאדם לא מתחרה. ובאותו מקום שהאדם בונה את זהותו ומכילים אותו על המורכב ועל הטוב ועל, לפעמים, מכעיס שיש באותו בנאדם אבל מזהים את יסוד הגדולה  מזהים את יסוד צלם האלוקים שבו.

"בכל מקום שיש רוע בעולם היהודי מתוך הזיכרון ההיסטורי שלו, מתוך הזיכרון של הציווי של חג סוכות למען תדעו. אנחנו אמורים להיות לוחמי חירות, אנחנו אמורים להיות תלמידי חכמים שבאמת מבינים את הדרך "להיות לוחמי חירות הכל התצורות בעדינות בכבוד גדול לעמים אחרים וללא התנשאות.

האתגרים בדור שלנו:  "עולם הנטפליקס, עולם האינסטגרם והפייסבוק באמת דלדלו את רוחו של האדם. כותרות הגדולות בעיתונים הצועקות, הספרים עם הרווחים הגדולים, הספרים הפופלאריים. איך תחזיר את אהבת הלימוד?


"כשאתה מדבר על העידר זהות פוליטית יש מספר מאוד מצומצם של מכינות שמקושרות מפלגתית. ממכינות כאלה אני מתרחק. אוי לא למישהו שיהיה מחובר מפלגתית כשהוא מחנך את התלמיד שלו לגדולה ואז הוא גם ירצה לחנך אותו. מה אתה משאיר בקלפי תשאיר בחינוך אתה צריך לתבוע גדולה מהתלמיד.המלצות תרבות:

אודות תמיר דורטל

תמיר דורטל הוא פעיל חברתי, עורך דין בוגר משפטים
מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומכינת עין פרת.
התמחה במשרד יהודה רוה ושות'. מרצה לכלכלה במכון שלום הרטמן.
בעבר עבד בקרן תקווה כמנהל תוכנית אקסודוס בירושלים.

Briza template: Episode single

תודה