פרק 104 : ד"ר אמציה סמקאי – האם התורה אכן סוציאליסטית כפי שחושבים?

כלכלה | 30/03/2021 | 104 דק'

מהי כלכלה יהודית והאם בכלל יש דבר כזה?

ד"ר אמציה סמקאי הוא מנכ"ל חברת הייעוץ הכלכלי "סמקאי אסטרטגיה" המייעצת לעסקים, עיריות ומשרדי ממשלה בארץ ובעולם, פרשן כלכלי בישראל היום, מייסד עמותת בצדק למדיניות יהודית ואיש סגל בבר אילן, שם הוא מעביר קורס בשם "כלכלה יהודית".

בעולם של מדע כלכלה המורכב ממודלים מתמטיים וסטטיסטים, הקשר ליהדות נראה קצת מוזר, אבל אמציה מזכיר שהכלכלן הראשון – אדם סמית – היה במקצועו פילוסוף של המוסר והמודלים המתמטיים מבוססים על הנחות יסוד שחלקן קשורות לנורמות התנהגות וחלקן למטרות חברתיות – שני תחומים שבהם היהדות מבינה היטב.

בקורס אמציה בוחן את ההשפעות של גישות מוסריות שונות על הכלכלה – למשל, כיצד הנצרות הקתולית גרמה לקיפאון כלכלי בימי הביניים?

מה הקשר בין מניעת הכניסת של אובר לישראל לבין כלכלת ימי הביניים? האם היהדות הייתה בעד קביעות בשירות הציבורי? האם הגמרא למעשה הקדימה במאות שנים את הכלכלן הנודע אדם סמית׳? איזה הצדקה מוסרית יש לסייע דווקא לעניי עירך? ומה בכלל נמצא בין מצוות הצדקה לביטוח לאומי?

הצטרפו לשיחה מרתקת ומעשירה לגבי הפילוסופיה היהודית ומה שמייחד אותה בנוגע למונחים כלכליים וסיטואציות שנוגעות ליום יום ולטווח הארוך של החיים של כולנו, הקשר בין מצוות היהדות לבין עקרונות כלכליים בשילוב של מקורות רבים מהכתובים וסיפורים מהמסורת היהודיתהמלצות תרבות:

אודות תמיר דורטל

תמיר דורטל הוא פעיל חברתי, עורך דין בוגר משפטים
מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומכינת עין פרת.
התמחה במשרד יהודה רוה ושות'. מרצה לכלכלה במכון שלום הרטמן.
בעבר עבד בקרן תקווה כמנהל תוכנית אקסודוס בירושלים.

Briza template: Episode single

תודה